The Derwent Dash 2016

The 15th May 2016

Back to Results Share on Facebook Add To Twitter Make an Enquiry Download Results In Excel Format

You can filter the results using the buttons below:


POS
BIB
GENDER NAME CLUB CAT CAT POS
CHIP TIME
FINISH TIME
 
1
333
Male Simon Midwood Finished in 1st Place and Won the Gold Medal Simon Midwood Valley Striders SNR 1/76
00:34:58
00:35:00
2
402
Male Andrew Corrigan Finished in 2nd Place and Won the Silver Medal Andrew Corrigan SNR 2/76
00:35:01
00:35:04
3
367
Male David Herdsman Finished in 3rd Place and Won the Bronze Medal David Herdsman SNR 3/76
00:35:09
00:35:10
4
251
Male Danny Brunton Bridlington Road Runners SNR 4/76
00:35:38
00:35:40
5
39
Male Lindsay Toulson York Knavesmire Harriers V40 1/66
00:36:07
00:36:09
6
295
Male Mark Lawrence SNR 5/76
00:36:34
00:36:37
7
306
Male Peter Baker City of Hull AC SNR 6/76
00:36:52
00:36:56
8
311
Male Simon Rycroft Pocklington Runners V40 2/66
00:36:57
00:37:00
9
352
Male Martin Hall Spenborough & District AC V50 1/40
00:37:01
00:37:04
10
387
Male Jason Merrick Driffield Striders V40 3/66
00:37:06
00:37:08
11
71
Male Geoff Wynn York Triathlon Club SNR 7/76
00:37:15
00:37:17
12
37
Male Michael Carricker York Acorn V40 4/66
00:37:28
00:37:30
13
350
Male Andrew Fox Pocklington Runners V40 5/66
00:37:41
00:37:45
14
342
Male John Broom Penistone Footpath Runners & AC V40 6/66
00:37:45
00:37:48
15
139
Male Stuart Smith Pocklington Runners V40 7/66
00:37:46
00:37:51
16
203
Male John Parham Kingston upon Hull AC SNR 8/76
00:38:13
00:38:16
17
289
Male Paul Hatfield York Postal Harriers SNR 9/76
00:38:22
00:38:27
18
377
Male Matthew Robinson PFRAC V40 8/66
00:38:25
00:38:29
19
43
Male Michael Petersen East Hull Harriers & AC V40 9/66
00:38:56
00:38:58
20
47
Male Richard Paul Rycroft V40 10/66
00:38:57
00:39:00
21
219
Male Abbas Khan SNR 10/76
00:38:53
00:39:02
22
109
Male Matthew Savory Pocklington Runners SNR 11/76
00:39:08
00:39:12
23
241
Male Adrian Gunn SNR 12/76
00:39:09
00:39:13
24
33
Male Tony Cross East Hull Harriers & AC SNR 13/76
00:39:16
00:39:18
25
268
Male David Moulder York Acorn SNR 14/76
00:39:15
00:39:19
26
79
Male John Fothergill V40 11/66
00:39:19
00:39:22
27
183
Male Andy Deighton York Knavesmire Harriers SNR 15/76
00:39:12
00:39:24
28
35
Male Paul Bennett V40 12/66
00:39:28
00:39:30
29
267
Male Robert Hall SNR 16/76
00:39:28
00:39:31
30
321
Male James Bryan York Knavesmire Harriers SNR 17/76
00:39:40
00:39:43
31
42
Male Warwick Anderson Pocklington Runners V40 13/66
00:39:40
00:39:44
32
341
Male James Wright Knaresborough Striders SNR 18/76
00:39:50
00:39:59
33
259
Male Nicholas Mark Wilson V50 2/40
00:39:58
00:40:04
34
280
Male Daniel Foxton SNR 19/76
00:39:57
00:40:04
35
27
Male Guy Close Knaresborough Striders SNR 20/76
00:40:06
00:40:14
36
202
Male Harry Corker SNR 21/76
00:40:14
00:40:17
37
170
Male Neil Roberton SNR 22/76
00:40:14
00:40:20
38
266
Male Andrew Johnson Beverley AC V40 14/66
00:40:19
00:40:26
39
401
Male Dave Johnson Kings Heath RC - The Lions V50 3/40
00:40:33
00:40:39
40
328
Male Mark Midgley V40 15/66
00:40:39
00:40:51
41
364
Male Richard Crisp V40 16/66
00:40:49
00:40:54
42
16
Male Neil Day Yorkshire Wolds Runners V40 17/66
00:40:49
00:40:56
43
152
Male Mark Lister V50 4/40
00:40:53
00:40:59
44
382
Male Mark Harney York Knavesmire Harriers V50 5/40
00:41:03
00:41:07
45
25
Male Simon Matson Yorkshire Wolds Runners V40 18/66
00:41:34
00:41:41
46
320
Male Russell Ridge York Knavesmire Harriers SNR 23/76
00:41:57
00:42:04
47
93
Male Andrew Cork SNR 24/76
00:42:27
00:42:31
48
388
Female Deborah Church Driffield Striders V40 1/49
00:42:31
00:42:35
49
86
Male Mark Bennett V40 19/66
00:42:34
00:42:39
50
60
Male Martin Stack Driffield Striders V50 6/40
00:42:36
00:42:40
51
62
Male Andrew Cooper SNR 25/76
00:42:40
00:42:40
52
317
Male Stuart Hodge SNR 26/76
00:42:32
00:42:42
53
194
Male Jonny Botting SNR 27/76
00:42:39
00:42:43
54
213
Male Neil Green SNR 28/76
00:42:40
00:42:45
55
77
Male Andy Craven V40 20/66
00:42:42
00:42:49
56
210
Male John Hakner V40 21/66
00:42:49
00:42:57
57
5
Female Wendy Harrison V40 2/49
00:42:52
00:42:59
58
298
Male Andrew Norman V50 7/40
00:42:54
00:43:00
59
345
Male David Merritt Valley Striders SNR 29/76
00:42:56
00:43:03
60
17
Male Simon Middleton York Postal Harriers V40 22/66
00:42:59
00:43:05
61
87
Female Sue Haslam Scarborough Athletic Club V60+ 1/9
00:43:16
00:43:20
62
360
Male Jamie Rank V40 23/66
00:43:20
00:43:32
63
55
Male Robert Harper Yorkshire Wolds Runners V40 24/66
00:43:24
00:43:37
64
140
Male Mike Pullon Pocklington Runners V50 8/40
00:43:29
00:43:38
65
235
Male Matthew Kennington V40 25/66
00:43:35
00:43:41
66
255
Male Lucas Mander SNR 30/76
00:43:35
00:43:44
67
151
Male Garry Lister SNR 31/76
00:43:40
00:43:46
68
6
Female Emma Simmons Pocklington Runners SNR 1/71
00:43:38
00:43:47
69
353
Male Stephen Lifton SNR 32/76
00:43:40
00:43:50
70
378
Male David Bell White City Hull RRC SNR 33/76
00:43:37
00:43:57
71
78
Male Daniel Hill V50 9/40
00:43:51
00:43:59
72
149
Male Martin Pickering V40 26/66
00:43:37
00:44:03
73
346
Male Simon Starrett Driffield Striders SNR 34/76
00:43:56
00:44:06
74
20
Female Vanessa Barker Yorkshire Wold Runners V40 3/49
00:43:53
00:44:09
75
226
Male Reece Garbutt SNR 35/76
00:44:00
00:44:09
76
339
Female Dawn Broom Penistone Footpath Runners & AC V50 1/21
00:44:09
00:44:13
77
100
Male Paul Chapman Scarborough Athletic Club V40 27/66
00:44:19
00:44:23
78
380
Male Colin Garnett V50 10/40
00:44:23
00:44:28
79
67
Male Kevin Hind V40 28/66
00:43:30
00:44:31
80
45
Male Finlay Burbidge SNR 36/76
00:44:17
00:44:33
81
154
Male Marcus Bourne Pocklington Runners V40 29/66
00:44:25
00:44:34
82
3
Male Phil Harvey V40 30/66
00:44:25
00:44:38
83
8
Male Neil Gilbertson York Triathlon Club V40 31/66
00:44:39
00:44:45
84
218
Male Jason Williamson Derwentside AC V40 32/66
00:44:50
00:44:56
85
13
Male Darren Lythe Yorkshire Wolds Runners V40 33/66
00:44:46
00:45:00
86
291
Male Kevin Luke SNR 37/76
00:44:52
00:45:02
87
75
Female Laura Schofield York Knavesmire Harriers SNR 2/71
00:44:56
00:45:04
88
243
Female Lisa Briggs Dartford Road Runners SNR 3/71
00:45:05
00:45:09
89
209
Male Grant Bulmer SNR 38/76
00:45:06
00:45:12
90
143
Male Andrew Robinson V50 11/40
00:45:05
00:45:18
91
184
Female Helen Young York Knavesmire Harriers SNR 4/71
00:44:51
00:45:25
92
113
Male Sam Gills SNR 39/76
00:45:22
00:45:29
93
283
Male Ian Wootton V40 34/66
00:45:00
00:45:31
94
301
Male Kevin Willis V40 35/66
00:45:12
00:45:34
95
125
Female Emma Douglas SNR 5/71
00:45:31
00:45:35
96
327
Female Diane Vaughan Quakers RC V50 2/21
00:45:33
00:45:39
97
336
Male Anthony Ditchburn Richmond & Zetland Harriers V50 12/40
00:45:29
00:45:46
98
273
Male Howard Paley York Knavesmire Harriers SNR 40/76
00:45:50
00:45:54
99
222
Male Alex Dobson V40 36/66
00:45:52
00:45:59
100
34
Male Paul Hodgin York Knavesmire Harriers SNR 41/76
00:46:03
00:46:12
101
64
Male Richard Story SNR 42/76
00:46:06
00:46:22
102
49
Male Mark Swinden Tadcaster Harriers V60+ 1/8
00:46:18
00:46:26
103
124
Male Jon Nixon V40 37/66
00:46:10
00:46:28
104
310
Male Gareth Davies V40 38/66
00:46:07
00:46:34
105
214
Male Gareth Griffiths V40 39/66
00:46:05
00:46:35
106
332
Male Said Said V40 40/66
00:46:05
00:46:35
107
56
Male Dan Eaves SNR 43/76
00:46:20
00:46:43
108
272
Female Hannah Beever SNR 6/71
00:46:23
00:46:51
109
97
Male Trev Walker SNR 44/76
00:46:47
00:47:01
110
284
Male Lee Campbell East Hull Harriers & AC SNR 45/76
00:46:55
00:47:02
111
117
Male Craig Hargreaves SNR 46/76
00:47:05
00:47:05
112
344
Female Gemma Merritt Valley Striders SNR 7/71
00:47:00
00:47:08
113
185
Male James Chambers York Knavesmire Harriers SNR 47/76
00:46:39
00:47:12
114
303
Male David Edwards V40 41/66
00:47:11
00:47:19
115
366
Male Rob Wilson SNR 48/76
00:46:51
00:47:24
116
107
Male David Crowley V50 13/40
00:47:22
00:47:34
117
271
Male Steve Mchale V50 14/40
00:47:19
00:47:36
118
305
Male Kevin Walker V50 15/40
00:47:20
00:47:37
119
383
Male Marc Newsome York Triathlon Club V40 42/66
00:47:20
00:47:40
120
386
Male Robert Walker V50 16/40
00:47:30
00:47:44
121
315
Male James Hunt SNR 49/76
00:47:21
00:47:45
122
21
Male Jens Archer SNR 50/76
00:47:39
00:47:47
123
265
Female Sally Robinson SNR 8/71
00:47:21
00:47:50
124
348
Female Rachel Whitwell SNR 9/71
00:47:44
00:47:55
125
357
Male Iain Moody V40 43/66
00:47:32
00:48:04
126
127
Female Jasmin Griffiths SNR 10/71
00:48:01
00:48:05
127
375
Male Chris Binns SNR 51/76
00:47:56
00:48:09
128
168
Female Hope Ramsden SNR 11/71
00:48:03
00:48:10
129
204
Male Lee Smith Kingston upon Hull AC V40 44/66
00:48:02
00:48:21
130
137
Male Phil Truby SNR 52/76
00:48:00
00:48:22
131
365
Male Simon Barnes V40 45/66
00:48:03
00:48:23
132
156
Male David Nelson V50 17/40
00:48:16
00:48:31
133
189
Male Paul Maunoury V50 18/40
00:48:18
00:48:43
134
292
Male Rob Webster Horsforth Harriers V40 46/66
00:48:41
00:48:46
135
230
Female Bobbi Hadgraft SNR 12/71
00:48:51
00:49:01
136
191
Male Matthew Shakespeare SNR 53/76
00:48:38
00:49:09
137
373
Female Jane Simpson Pickering RC V40 4/49
00:49:02
00:49:10
138
65
Female Janie Guilbert SNR 13/71
00:49:01
00:49:15
139
198
Female Amanda Richardson V50 3/21
00:49:19
00:49:36
140
197
Male Jeremy Richardson Valley Striders V50 19/40
00:49:28
00:49:45
141
256
Female Sofie Hopkins SNR 14/71
00:49:22
00:49:57
142
205
Female Jasmin Adair SNR 15/71
00:49:26
00:50:00
143
368
Male Ian Aikman V50 20/40
00:49:53
00:50:00
144
372
Male Dominic Hill V40 47/66
00:49:43
00:50:03
145
233
Male Ash Drury SNR 54/76
00:49:52
00:50:04
146
371
Female Anna Jenkinson V40 5/49
00:49:45
00:50:05
147
248
Female Jenna Gallagher SNR 16/71
00:49:32
00:50:06
148
44
Male Michael Burbidge V40 48/66
00:50:05
00:50:20
149
406
Male Thomas Davis SNR 55/76
00:50:03
00:50:25
150
148
Female Laura Smith SNR 17/71
00:50:04
00:50:26
151
163
Male Dean Hamblin SNR 56/76
00:50:09
00:50:36
152
48
Male Mark Tomlinson SNR 57/76
00:50:28
00:50:43
153
369
Male Peter Lyth York Knavesmire Harriers V50 21/40
00:50:24
00:50:44
154
404
Male Tom Blair SNR 58/76
00:50:32
00:50:46
155
54
Female Karyn Harper Yorkshire Wolds Runners V40 6/49
00:50:34
00:50:49
156
212
Male Ciaran Glyde SNR 59/76
00:50:30
00:50:50
157
30
Female Helen Southwell SNR 18/71
00:50:43
00:50:51
158
231
Male Peter Hadgraft V50 22/40
00:50:43
00:50:55
159
57
Female Tracey Holden Pocklington Runners V40 7/49
00:50:45
00:50:56
160
172
Male Gavin Cook V40 49/66
00:50:33
00:51:01
161
239
Male Russ Smith SNR 60/76
00:50:33
00:51:04
162
186
Male Graham Freer V50 23/40
00:50:52
00:51:05
163
358
Male Tim Myers V40 50/66
00:50:36
00:51:07
164
318
Male Peter Dawson V50 24/40
00:50:57
00:51:11
165
374
Male Richard Fountain V40 51/66
00:51:00
00:51:13
166
169
Female Chloe Taylor SNR 19/71
00:51:09
00:51:14
167
335
Male Dan Ditchburn SNR 61/76
00:50:56
00:51:14
168
354
Female Jemma Stannard SNR 20/71
00:50:53
00:51:21
169
254
Male Stewart Husband SNR 62/76
00:51:23
00:51:32
170
240
Male Phil Stephenson V40 52/66
00:51:06
00:51:37
171
4
Male Sam Browne V40 53/66
00:51:28
00:51:40
172
29
Male Edward Walters SNR 63/76
00:51:14
00:51:44
173
41
Male Dan Milner SNR 64/76
00:51:24
00:51:53
174
225
Male Ian Garbutt V50 25/40
00:51:46
00:51:54
175
252
Female Abigail Brunton Yorkshire Wolds Runners SNR 21/71
00:51:34
00:51:56
176
334
Male Peter Schofield York Knavesmire Harriers V60+ 2/8
00:51:49
00:51:57
177
15
Female Kathryn Hammond Yorkshire Woldsrunners SNR 22/71
00:51:46
00:52:03
178
322
Male Mark Barber V50 26/40
00:51:34
00:52:04
179
385
Male David Simpson V60+ 3/8
00:52:02
00:52:17
180
188
Female Rachael Allanson SNR 23/71
00:52:11
00:52:37
181
73
Male Will Bailey V40 54/66
00:52:10
00:52:40
182
108
Female Helen Savory Pocklington Runners SNR 24/71
00:52:11
00:52:40
183
95
Male Mike Towers V50 27/40
00:52:28
00:52:48
184
245
Female Millie Watson SNR 25/71
00:52:49
00:52:58
185
70
Female Bronwyn Watson SNR 26/71
00:52:50
00:52:59
186
221
Male Mick East V60+ 4/8
00:53:09
00:53:17
187
66
Male Adam Hargreaves SNR 65/76
00:53:08
00:53:20
188
323
Female Georgina Lundie Pocklington Runners SNR 27/71
00:52:50
00:53:20
189
250
Female Karen Anderson V40 8/49
00:53:05
00:53:24
190
276
Female Chloe Spencer SNR 28/71
00:52:48
00:53:25
191
61
Female Kathryn Taylor Pocklington Runners V60+ 2/9
00:53:21
00:53:31
192
112
Female Debbie Scott V40 9/49
00:53:28
00:53:42
193
274
Female Lynsey Sanderson SNR 29/71
00:53:31
00:53:47
194
389
Male Andrew Meek V40 55/66
00:53:34
00:53:47
195
220
Female Sandara Holmes V40 10/49
00:53:44
00:54:03
196
136
Male Jonny Utah V40 56/66
00:53:54
00:54:19
197
211
Male Martin Thorpe V50 28/40
00:54:00
00:54:29
198
262
Male Simon Hammond SNR 66/76
00:54:27
00:54:46
199
142
Female Booey Brown Bridlington Road Runners SNR 30/71
00:54:30
00:54:54
200
331
Female Kim Hume V40 11/49
00:54:37
00:54:56
201
23
Female Karen Clegg Pocklington Runners V40 12/49
00:54:43
00:54:58
202
135
Female Shelly Goacher V40 13/49
00:54:33
00:54:58
203
326
Female Jillie Townend Harrogate Harriers & AC V60+ 3/9
00:54:51
00:55:02
204
74
Male Phil Dean V40 57/66
00:54:38
00:55:07
205
282
Female Karen Andrews V50 4/21
00:54:48
00:55:11
206
281
Male Thomas Hutton SNR 67/76
00:55:09
00:55:15
207
228
Female Melanie Granger Yorkshire Wolds Runners V60+ 4/9
00:54:56
00:55:16
208
19
Female Jenny Carpenter York Triathlon V40 14/49
00:54:58
00:55:24
209
337
Female Sue Ditchburn V50 5/21
00:55:11
00:55:28
210
229
Female Kirsty Nelson SNR 31/71
00:55:04
00:55:30
211
238
Male Simon Hudson V40 58/66
00:55:14
00:55:30
212
329
Female Claire Bennett V40 15/49
00:55:18
00:55:31
213
174
Male Scott Swinton V50 29/40
00:55:21
00:55:55
214
199
Male Michael Fryer SNR 68/76
00:55:21
00:55:55
215
141
Female Alex Bell SNR 32/71
00:55:43
00:56:05
216
237
Female Jo Oleary Quinn V40 16/49
00:55:36
00:56:11
217
277
Male Stuart Spencer V40 59/66
00:55:38
00:56:16
218
287
Female Sharon Matthews-Berry V40 17/49
00:55:58
00:56:17
219
171
Male Ben Fitzpatrick V40 60/66
00:55:59
00:56:18
220
196
Female Annabel Jelley V50 6/21
00:55:51
00:56:18
221
316
Male Jeremy Swinden Tadcaster Harriers V50 30/40
00:55:45
00:56:21
222
118
Male Neil Stead V50 31/40
00:56:10
00:56:38
223
376
Female Kerrie Mintoft SNR 33/71
00:56:31
00:56:45
224
147
Male Adrian Smith SNR 69/76
00:56:26
00:56:48
225
275
Female Lucy Cooper SNR 34/71
00:56:23
00:56:50
226
114
Female Charlotte Moore SNR 35/71
00:56:24
00:56:52
227
325
Male James Slater V40 61/66
00:56:40
00:56:56
228
384
Male Simon Hunter V50 32/40
00:56:44
00:57:01
229
355
Male Alistair Nicholson SNR 70/76
00:56:44
00:57:03
230
28
Female Kate Ward V40 18/49
00:56:50
00:57:06
231
193
Male Martin Rollin SNR 71/76
00:56:30
00:57:06
232
32
Female Sue Hatfield York Acorn V40 19/49
00:56:48
00:57:09
233
215
Female Bryony Penfold SNR 36/71
00:56:50
00:57:09
234
246
Male Luke Birkinshaw SNR 72/76
00:56:57
00:57:09
235
40
Female Melissa Pateman York Acorn SNR 37/71
00:56:49
00:57:10
236
232
Female Wendy Hadgraft V40 20/49
00:56:55
00:57:10
237
121
Female Emily Broadbent SNR 38/71
00:57:02
00:57:12
238
122
Male Oliver Wilby SNR 73/76
00:57:02
00:57:12
239
179
Female Karen Howells-Lee V40 21/49
00:57:03
00:57:12
240
181
Female Annabel Howells-Lee SNR 39/71
00:57:03
00:57:12
241
102
Female Pamela George York Triathlon Club V50 7/21
00:57:06
00:57:16
242
190
Male Adam Glover SNR 74/76
00:56:46
00:57:20
243
285
Female Emma Triffitt Tadcaster Harriers SNR 40/71
00:56:57
00:57:24
244
288
Female Harriet Stanway SNR 41/71
00:57:16
00:57:27
245
134
Female Kim Peacock SNR 42/71
00:57:41
00:58:12
246
144
Female Melissa Shirley SNR 43/71
00:57:40
00:58:12
247
261
Female Lucy Hammond Pocklington Runners SNR 44/71
00:57:55
00:58:12
248
338
Female Jane-Marie Bracchi V40 22/49
00:57:48
00:58:16
249
356
Female Nicola Hields V40 23/49
00:58:09
00:58:35
250
157
Female Laura Caley SNR 45/71
00:58:03
00:58:36
251
257
Female Deborah Bettles V40 24/49
00:58:22
00:58:40
252
138
Female Hannah Yeung SNR 46/71
00:58:12
00:58:47
253
278
Female Julie Weatherill Yorkshire Wolds Runners V40 25/49
00:58:22
00:58:58
254
403
Female Sarah Schieve SNR 47/71
00:58:41
00:58:58
255
249
Female Katie Craven SNR 48/71
00:58:43
00:59:00
256
99
Male Keith Robinson V60+ 5/8
00:58:37
00:59:04
257
145
Female Hannah Ballantyne SNR 49/71
00:58:57
00:59:10
258
146
Female Helen Ballantyne V40 26/49
00:58:58
00:59:11
259
82
Female Juliet Graves V40 27/49
00:58:58
00:59:16
260
187
Male Kevin Woardby V40 62/66
00:59:11
00:59:22
261
201
Female Sue Barrass V50 8/21
00:59:17
00:59:26
262
242
Male Peter Fusco V60+ 6/8
00:59:13
00:59:34
263
308
Female Trev Broughton Sweat Equity SNR 50/71
00:59:05
00:59:36
264
101
Female Liz Raper Scarborough Athletic Club V60+ 5/9
00:59:12
00:59:38
265
89
Female Lisa Davidson Sunderland Strollers V40 28/49
00:59:23
00:59:46
266
258
Male Ronnie Bray V50 33/40
00:59:22
00:59:57
267
309
Male Ronnie Sam Bray SNR 75/76
00:59:22
00:59:57
268
18
Female Lucy Turner SNR 51/71
00:59:39
01:00:01
269
269
Male Shaun Camponi V50 34/40
00:59:53
01:00:08
270
26
Male Howard Cambridge V40 63/66
00:59:42
01:00:11
271
192
Female Amy Wiles Yorkshire Wolds Runners SNR 52/71
00:59:36
01:00:11
272
58
Male John Hudson V50 35/40
00:59:48
01:00:14
273
164
Male Graham Gibson V50 36/40
01:00:06
01:00:16
274
361
Male Stephen Southern V50 37/40
01:00:23
01:00:29
275
362
Female Suzanne Smith SNR 53/71
01:00:24
01:00:29
276
80
Male Rob Chilton V50 38/40
01:00:13
01:00:37
277
50
Female Alison Wilson V40 29/49
01:00:05
01:00:41
278
51
Female Sarah Chadwick V50 9/21
01:00:04
01:00:41
279
76
Female Louise Byass V40 30/49
01:00:19
01:00:43
280
195
Male Russell Page V40 64/66
01:00:40
01:00:52
281
279
Female Katherine Meek V40 31/49
01:00:48
01:00:59
282
324
Female Emma Slater SNR 54/71
01:00:49
01:01:05
283
207
Female Dora Kolacsek SNR 55/71
01:00:50
01:01:18
284
150
Female Tricia Brobyn V60+ 6/9
01:00:55
01:01:32
285
155
Female Sharon Cheek V50 10/21
01:00:56
01:01:33
286
347
Female Kate Frere SNR 56/71
01:01:00
01:01:37
287
381
Female Pam Garnett V50 11/21
01:01:26
01:01:37
288
405
Female Alison A SNR 57/71
01:01:39
01:01:53
289
244
Female Rachel Walker V40 32/49
01:01:47
01:02:00
290
340
Female Clare Rogers Knaresborough Striders SNR 58/71
01:01:54
01:02:04
291
351
Female Coralin Harrison Harrogate Harriers & AC V60+ 7/9
01:02:20
01:02:35
292
22
Female Sarah Green SNR 59/71
01:02:04
01:02:38
293
123
Male Robert Mann SNR 76/76
01:02:23
01:02:41
294
312
Female Shona Gilleghan V50 12/21
01:02:20
01:02:51
295
247
Female Thea Pullen V50 13/21
01:02:25
01:02:57
296
200
Male John Mack V60+ 7/8
01:02:28
01:03:04
297
7
Male James Hutchinson V40 65/66
01:02:59
01:03:13
298
299
Female Lynn Stephenson V40 33/49
01:02:56
01:03:21
299
297
Female Gail Brown V40 34/49
01:02:58
01:03:22
300
90
Female Linda Easton V50 14/21
01:03:09
01:03:28
301
36
Female Kerry Garner Yorkshire Wolds Runners SNR 60/71
01:02:54
01:03:29
302
91
Female Isobel Downie SNR 61/71
01:02:57
01:03:30
303
92
Male Timothy Downie V40 66/66
01:02:58
01:03:30
304
111
Female Zoe Sampson V40 35/49
01:03:18
01:03:40
305
370
Female Samantha Lyth York Knavesmire Harriers V40 36/49
01:03:23
01:03:43
306
236
Female Emma Horner SNR 62/71
01:03:35
01:04:01
307
319
Female Sue Vicary Pocklington Runners V50 15/21
01:04:06
01:04:32
308
216
Female Charlotte Short SNR 63/71
01:04:23
01:04:47
309
330
Female Christina Gabbitas V50 16/21
01:04:28
01:04:57
310
223
Female Ann Pickup V60+ 8/9
01:04:26
01:05:03
311
158
Female Lucy Lowson SNR 64/71
01:04:33
01:05:06
312
165
Female Lucy Billington SNR 65/71
01:04:35
01:05:07
313
14
Female Susan Lythe Yorkshire Wolds Runners V50 17/21
01:04:51
01:05:16
314
296
Female Cheryl Morrod Fitmums And Friends V50 18/21
01:05:10
01:05:31
315
227
Female Sarah Lees Easingwold RC SNR 66/71
01:05:15
01:05:32
316
69
Female Lisa Huyton V40 37/49
01:05:33
01:05:44
317
88
Female Jo Jestico V40 38/49
01:05:49
01:06:01
318
119
Female Fiona Wilby V50 19/21
01:06:09
01:06:20
319
98
Female Helen Durrant York Triathlon Club V40 39/49
01:05:59
01:06:21
320
162
Female Candi Colbourn V40 40/49
01:06:24
01:06:45
321
363
Female Charlotte Tanikal V40 41/49
01:06:30
01:06:53
322
10
Female Pat Dalby V50 20/21
01:06:40
01:07:06
323
11
Female Aman Eccleshall SNR 67/71
01:07:04
01:07:29
324
314
Female Laura Martin SNR 68/71
01:07:20
01:07:40
325
379
Female Cindy Baker V40 42/49
01:07:16
01:07:43
326
115
Female Cathy Moore V50 21/21
01:07:30
01:07:50
327
63
Female Louise Story SNR 69/71
01:07:46
01:08:02
328
217
Female Sarah Willis SNR 70/71
01:07:43
01:08:08
329
81
Female Mandy Bower V40 43/49
01:08:47
01:09:22
330
105
Female Jenny Crow V40 44/49
01:08:48
01:09:22
331
52
Female Claire Sykes V40 45/49
01:09:21
01:09:44
332
59
Female Amanda Reynolds V40 46/49
01:09:22
01:09:45
333
106
Male Paul Redmond V50 39/40
01:09:53
01:10:20
334
167
Male Robert Calthorpe Bridlington Road Runners V60+ 8/8
01:09:58
01:10:29
335
166
Female Tina Calthorpe Bridlington Road Runners V60+ 9/9
01:10:27
01:10:59
336
270
Female Nikkie Sales V40 47/49
01:11:06
01:11:21
337
129
Female Frances Simon V40 48/49
01:13:00
01:13:22
338
313
Female Julie Lummas V40 49/49
01:12:52
01:13:30
339
359
Female Nicola Clements SNR 71/71
01:12:53
01:13:31
340
103
Male Chris Slowther V50 40/40
01:18:41
01:19:07
Disqualified Competitors - Please note that we cannot alter any competitors that have been disqualified. If you have been disqualified you will need to contact the event to make an appeal. Please do not contact Sports Timing Solutions asking the reasons why you may have been disqualified. We display the times for information purposes only. They will not be used in any official results.
BIB
NAME CLUB
CHIP TIME
FINISH TIME
STATUS
343
Terence Cartmail  
00:52:56
00:53:29
Disqualified
302
Ilona Jackson  
01:00:11
01:00:40
Disqualified
304
Elizabeth Dennett  
00:54:56
00:55:07
Disqualified
177
Vic Henderson-Agutter  
00:58:39
00:59:02
Disqualified
116
Becky Moylett  
00:53:45
00:54:15
Disqualified